Słodki chleb (Pai-Pau)

Skorzystałem z przepisu Jerseymom z KC. Do wypróbowania tego chleba skłoniły mnie świetne recenzje osób, które go spróbowały i zamieściły zdjęcia. Wyglądał na naprawdę miękki i łatwy do zrobienia.

Na początku napotkałam mały problem, ponieważ zapomniałam dodać dodatkowego mleka, aby zastąpić wodę użytą do drożdży. Ja używałam drożdży instant, a one nie wymagają tego kroku. Tak więc moje ciasto nie było wystarczająco mokre, więc improwizowałam dodając więcej roztopionego masła i oleju, aby stało się elastyczne. Przypomniałam sobie o płynie dopiero po zakończeniu wyrabiania ciasta* Jeszcze jedną przeszkodą, którą napotkałam był zimny dzień i moje ciasto nie chciało się rozwinąć ani podwoić rozmiaru. Wypróbowałam sztuczkę z ciepłą wodą w mikrofalówce, udało mi się trochę uformować ciasto, ale to wszystko. Trzymałam więc kciuki i liczyłam na najlepsze.
Czy byłem zadowolony, że okazało się w porządku po wszystkim. Skosztowałam jednego, kiedy był jeszcze ciepły od piekarnika i był na pewno miękki do ugryzienia. Posmarowałam wierzch syropem klonowym, który dodatkowo podkreślił słodki smak chleba. Pyszny słodki chleb i przepis, który warto zachować. Dzięki Jerseymom! :o)

Prawdziwe wyzwanie czeka mnie jutro, ponieważ po raz pierwszy robiłam chleb bez polepszacza, mam nadzieję, że nadal pozostanie miękki.

Werdykt: Stwardniał następnego dnia, ale szybki pop w mikrofalówce rozwiązał problem (10 sekund dla jednego).(Przepis dzięki uprzejmości Giselle/Jerseymom)
Składniki

(A)
2.5 łyżki suchych drożdży
375g mąki wysokoglutenowej/chlebowej* (można użyć więcej lub mniej)
105g cukru
1 jajko... temp. pokojowa.
1 żółtko... temp. pokojowa
2 łyżki masła, roztopione
1/2 szklanki mleka pełnego, UHT lub świeżego ... temp. pokojowa
1-2 krople żółtego barwnika spożywczego

(B)
płukanka: 1 jajko, lekko ubity syrop (do posmarowania chleba zaraz po upieczeniu, ale nie próbowałam tego)

Kroki (poniższy czas pieczenia jest tylko orientacyjny, moja kuchnia jest dość chłodna)

1. Rozpuść suche drożdże w 1/4 szklanki letniej wody, odczekaj 5 - 10 minut.
2. Wymieszaj płyn drożdżowy z pozostałymi składnikami (A), zagniataj aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto powinno być mokre, ale nie klejące.
3. Pozostaw ciasto w natłuszczonej dużej misce i przykryj folią. 1. Prowokować przez około 45 minut.
4. Ponakłuwaj ciasto, aby uwolnić trochę powietrza, zagnieć kilka razy, włóż z powrotem do miski, przykryj, na drugie pieczenie, 45 minut lub podwojenie objętości.
5. Podziel ciasto na małe kulki (45g), zroluj na gładko, przykryj i pozwól im odpocząć przez 20 minut.
6. Spłaszcz i rozwałkuj każdą kulkę na (mniej więcej) prostokąt (o grubości 0,5 cm). Zacznij od dłuższego boku, zwiń jak swissroll.
7. Umieść bułeczki w blasze (moja ma wymiary 18 x 28 cm... jeśli Twoja jest nieco* mniejsza, powinno być lepiej), pozostawiając około 0,5 cm przerwy między każdą bułeczką (zbyt ciasno lub zbyt daleko od siebie wpłynie na wygląd po upieczeniu). Przykryj i pozostaw ciasto na 45 minut lub do podwojenia rozmiaru.
8. Rozgrzej piekarnik do 180C, posmaruj wierzch jajkiem, piecz przez 20 - 25 minut. Posmaruj syropem, gdy ciasto wyjdzie z piekarnika.

* Uwaga dla użytkowników z USA: gorąco polecam mąkę importowaną z Azji (kup ją w azjatyckim supermarkecie), której rezultat jest o wiele lepszy niż mąki z USA.