Rosyjskie produkty w Polsce

Szukasz pozycjonowanie Kraków ? Letnia promocja Zobacz!!!

 

Rosyjski kapitał nad Wisłą brzmi bardzo groźnie. Nie ma powodów do obaw. W kraju jest wielu rosyjskich agentów, ale niewiele firm i ich marek. Choć Rosja zajmuje znaczącą pozycję w niektórych dziedzinach, trudno ją znaleźć na najwyższych półkach w lokalnych sklepach.

Polityka Putina i rosyjskie produkty Niemal wszyscy potępiają politykę Rosji wobec byłych republik radzieckich w czasie, gdy mają miejsce wydarzenia na Ukrainie czy w Gruzji. Popieramy wprowadzenie europejskich sankcji wobec Rosji i inne działania mające na celu wywarcie presji na agresywne supermocarstwo.

Home&you - zobacz ofertę !

Z drugiej strony, ci sami ludzie, nie wiedząc o tym, używają rosyjskich produktów na co dzień i wspierają rosyjskie firmy. W następnym rozdziale przedstawimy najważniejsze marki, których właścicielem jest kapitał rosyjski.

Do niedawna lista ta była silna dzięki takim markom wódek, jak znana Żubrówka czy popularna Soplica. Zostały one przejęte przez polski Maspex Wadowice.

Jaką część naszych zasobów energetycznych importujemy z Rosji? Rosyjski węgiel

W 2021 roku sprowadziliśmy do Polski 10 MILIONÓW ton rosyjskiego węgla. Z innych źródeł pozyskaliśmy tylko ok. 2 000 000 ton.

W 2021 roku 63,6% importu ropy naftowej pochodziło z Rosji. Ilościowo jest to ponad 13,5 MILIONA ton. Jest to wyższy odsetek niż 90 procent przed laty. Również w tym obszarze obserwujemy znaczne spadki.

W przypadku gazu ziemnego Rosja była źródłem prawie połowy naszego zapotrzebowania w 2021 roku. W planach rządowych wartości te zostały drastycznie obniżone. Wkrótce zostanie ukończona budowa gazociągu Baltic Pipe i będziemy mogli całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu. Nieco trudniej będzie w przypadku ropy naftowej i węgla, ale ich ceny będą spadać.